11 Nisan 2010 Pazar

MEB 5 bin özürlü personel alacak..

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bini öğretmen olmak üzere toplam beş bin özürlü personel alacak.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda “sakatlık oranı en az yüzde 40” olan özürlü öğretmen, memur ve hizmetli görevlendirilecek.

Bu çerçevede, 1000 öğretmen, iki bin memur ve iki bin hizmetli kadrosu ayrıldı.

Öğretmen kadrosuna başvurabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinin (A) bendinde belirtilen genel şartlar aranıyor.

Bu şartların yanı sıra, MEB Talim ve Terbiye Kurulunun kararı gereğince adayın mezuniyetinin, atanacağı alan öğretmenliğine uygun olması, eğitim fakültesi dışında bir fakülteden mezun olunmuşsa ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans veya pedagojik formasyon belgesi bulunması gerekiyor.

Öğretmenliğe ilk defa atanacakların, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olması şartı da aranıyor.

MEMUR VE HİZMETLİ

Bakanlık, ikişer bin memur ve hizmetli kadrosuna yapacağı atamalara ilişkin koşulları da belirledi.

Buna göre, memur kadrosuna atanacakların en az yüksekokul, hizmetli kadrosuna atanacakların ise lise veya lise dengi mesleki ve teknik okul mezunu olması gerekiyor.

Hem öğretmen hem de memur ve hizmetli kadrosuna atanabilmek için “Özürlülük Ölçütü Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik”te belirtilen sağlık kurumlarından adayların alacağı raporun “Çalıştırılamayacağı İş Alanları” bölümünde “Çalışabilir” ifadesinin yer alması da isteniyor.

Başvurular, 26 Nisan-21 Mayıs 2010 tarihleri arasında il milli eğitim müdürlüklerine “www.meb.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda yapılabilecek. Başvuru formları şahsen veya postayla il milli eğitim müdürlüklerine iletilebilecek.

Başvuru için adayların Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan elektronik iş talep formunu elektronik ortamda doldurarak il milli eğitim müdürlüklerine onaylatması gerekiyor. Adayların ayrıca bir adet vesikalık fotoğrafı ve sağlık kurulu raporunu da başvuru formuna eklemeleri şartı bulunuyor.

Sınav, 30 Haziranda yapılacak. Adaylar, kendilerine bildirilecek yer ve saatte sınava alınacak.

Özürlü öğretmen alımının, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EĞİTEK) tarafından yapılacak sınavla gerçekleştirileceği öğrenildi.

Ak Parti İSTANBUL MİLLETVEKİLİ AYVA

Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, engellilerin öğretmenlik yapmasının önündeki engelleri de kaldırdıklarını ve engellilerin başvuru için sadece çalışabilir raporu almaları gerektiğini kaydetti.

Engelli öğretmen alımının detaylarının birkaç gün önce şekillendiğini belirten Ayva, engellilerin eğitimi, iş edinmeleri ve topluma kazandırılmaları konusunda oldukça mesafe alındığını anlattı. Ayva, toplumda engellilere karşı hala bir ön yargı bulunduğunu savundu.

1996-2001 yılları arası 5 yıl İngilizce öğretmenliği yaptığını bildiren Ayva, velilerin “Kör öğretmen istemiyoruz” şeklinde imza topladığına dikkati çekti. Ayva, toplumun farklılıklara saygı gösterme ve kabul etme noktasında bilinç kazanması gerektiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı

1 yorum:

  1. slm ben malik lise mezunuyum %41 sakat raporum var ben kppss ye gırebılıcek mıyım ve eger gırebılıceksem ne tur ımkan lara sahıp ol cam lut fen cvp sım dıden tesekkurler

    YanıtlaSil

Yorum yazmadan önce:
-Size hitap edebilmeleri için isim ya da rumuz belirtiniz.
-Kişisel sorularınızda okumakta olduğunuz ya da bitirdiğiniz okul/bölüm bilgilerini belirtiniz.
-Kişisel sorularınıza verilecek yanıtlar gecikebilir.
-Lütfen açık bir dille küçük harfle yazınız ve KPSS'yle ilgili yorum bırakınız.
-Yukarıdaki şartlara uygun olan yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.