17 Nisan 2010 Cumartesi

Ziraat Bankası memur alımlarında KPSS şartını kaldırdı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 13 Nisan 2010 tarihinde yaptığı açıklamada sanki bir müjde olarak personel alımlarında KPSS şartını kaldırdıklarını açıklamıştır. Memurlar.net olarak, Banka yönetiminin almış olduğu bu kararın uygun olmadığını düşünüyoruz. Bu yönde bir değişiklik yapılması için de, ortada hiçbir kamusal yarar olmadığını düşünmekteyiz.

Bugün neredeyse tüm kamu kurumları KPSS'yi kullanarak personel alımı yapmaktadır. KPSS sınav sonuçları, müfettiş yardımcısı alımından mühendis alımına, hemşire alımından hizmetli alımına kadar tüm alanlarda kullanılmaktadır. Kamuya personel alımında tek geçer nesnel yöntem olan bu sınav, belirli bir düzeyde adalet de sağlamaktadır.

Ancak, tüm kamu kurumları hizmetli alımını dahi KPSS ile karşılamaya çalışırken, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünün sistem dışına çıkarak, istenilen kişilerin alınmasına imkan sağlayabilecek bir yöntemi "bir müjde" olarak duyurmasını anlayamamaktayız.

Müjde'nin memurlar.net üyeleri tarafından nasıl anlaşıldığına ilişkin bazı yorumları aşağıda ilgilerin dikkatine sunuyoruz. Üyelerimizin yapmış olduğu bu yorumlar, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünün kamu ciddiyetini nasıl zedelediğini ve torpile nasıl kapı araladığını göstermek açısından güzel bir örnek olduğunu düşünüyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazmadan önce:
-Size hitap edebilmeleri için isim ya da rumuz belirtiniz.
-Kişisel sorularınızda okumakta olduğunuz ya da bitirdiğiniz okul/bölüm bilgilerini belirtiniz.
-Kişisel sorularınıza verilecek yanıtlar gecikebilir.
-Lütfen açık bir dille küçük harfle yazınız ve KPSS'yle ilgili yorum bırakınız.
-Yukarıdaki şartlara uygun olan yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.