KPSS'ye Hangi Diplomayla Girmeliyim?

10 Eylül 2009 Perşembe

Ortaöğretimden sınava girmek isteyen lisans öğrencilerinin dikkat etmesi gereken hususlar:

Eğer,
- Herhangi bir lisans ya da önlisans programında okumakta iseniz,
- Buna rağmen "Ben, 2010 Eylül ayında yapılacak olan ortaöğretim KPSS'ye gireceğim." diyorsanız,
- Haziran ayında diploma almanızı sağlayacak son sınavlarda başarılı olma olasılığınız varsa,
- Ortaöğretimden KPSS başvurusu yapmayı düşünüyorsanız,
Riskli bir karar almışsınız demektir.

Çünkü DMK'ya göre KPSS'de ortaöğretimden yapmış olduğunuz başvurunuz kabul edilecek ve buna göre KPSS'ye gireceksiniz. Buraya kadar her şey güzel fakat Haziran ayında girmiş olduğunuz sınavlarda başarılı olma durumunuzda eğer okumakta olduğunuz bölümü bitirme noktasına gelirseniz, Eylül ayında girmiş olduğunuz memurluk sınavında başarılı olursanızve bir de atamanız gerçekleşirse bakanlık tarafından daha sonra sizin hakkınızda yapılacak araştırma sonucu şu karar tarafınıza iletilecektir: "MEMURLUK ATAMANIZ İPTAL EDİLMİŞTİR."

Bu durum aynı şekilde önlisans mezunları için de geçerli olacaktır.
Bu kısır döngü içinde 2 yılınız boşa gitmiş olacaktır.

Size önerim ise yaklaşık bir buçuk milyon adayın gireceği ortaöğretim KPSS'yi değil beşyüzbin adayın gireceği KPSS lisans grubunu tercih etmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

Mayıs ayında başvurunuzu yapın ve Temmuz'a doğru Lisans'tan KPSS'ye girin.

2010 yılında okumakta olduğunuz bölümden girmiş olduğunuz sınavları başarıyla geçemeseniz bile 2011 yılında okulu bitirmeniz durumunda 2012'ye kadar Lisans atamalarından yararlanabilirsiniz.

Bu durumlar ışığında halen "Ben, ortaöğretimden KPSS'ye girmek istiyorum" diyorsanız,

Fakültenizde ya da AÖF finallerinde tek ders bırakarak Ağustos ayında bütünlemeden geçmeye çalışın böylece rahatlıkla Eylül ayındaki KPSS'ye girerek memurluk hakkınızı riske atmamış olursunuz.

Adayların en çok dikkat etmesi gereken sorunlardan biri de KPSS'ye hangi diploma ile girmeleri gerektiği konusudur.

Bu başlık altından bu durumla ilgili sorunlarınızı dile getirebilirsiniz.
Share this article on :

106 yorum:

gülsün dedi ki...

merhaba ben gülsün.önlisans programından inşaat bölümü okuyorum 22 ocak 2010 tarihinde yapılacak olan tek ders sınavından sonra mezun olucam.2010 eylül ayında yapılacak olan önlisans kpss ye girersem benim atanma şansım ne kadar? şimdiden teşekkür ederim..

uzman dedi ki...

SYN. Turgut;
önlisans belgesiyle sınava girebilirsiniz.

uzman dedi ki...

SYN. özay;
önlisans.dan başvuru yapabilirsin. fakat 2. sınıf dersini vermelisin. ya da ortaöğretimden
de başvuru yapabilirsin.

ali dedi ki...

merhaba ben ali önlisans programlarından iklimlendirme-sogutma bölümünde okumaktayım hesaplarıma göre okul 2011 şubat ayında bitecek kpss ye girerken nasıl bir yol izleyeyim yardımcı olursanız sevinirim.

uzman dedi ki...

SYN. meral;
sınava önlisans'dan başvuru yapmalısın.
bu sınavda gereken şey olabildiğince yüksek puan almak. 100 ve üzeri net yapman durumunda açılacak olan gümrük memurluğu kadrolarına da yerleşmen mimkin olacaktır.unutulmamalıdır ki
bu sınavda kazanmak diye bir konu yok. önemli olan yüksek puan alıp atanabilmektir.
şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

SYN. derya;
son sınıfta bütünlemeye tek ders bırakarak başvuru tarihinde önlisans seviyesinden sınava girmek istiyorsun. burası güzel.
burada avantaj kazanma olayı tamamen sana kalmaktadır. yapman gereken. önlisans ve lisans düzeinden sınava girerken çıkacak olan muhtemel soruların kolaylığı ve sana göre çözlülebilirliği olacaktır. yani ne hangi seviyeden nekadar çok net çıkartabilirim ve buna karşılık ne kadar puan alabilirim olacaktır.
lisans seviyesinden iyi bir puan alabilmek için
işletme için en az 90 net hedeflemelisin.
önlisansdan da 110 net ve üzeri hedeflemelisin ki 2 yıl içinde atanabilecek bir puan alabilirsin.
önlisans soruları daha çözülebilir görülürken.
kimine göre de lisans soruları çözülebilir olmaktadır.bir de daha önceki 3173 ve 4431 kodlarıyla yapılan atamaların puanlarına bakmalısın. bir de bilgisayar işletmeni sertifikası almanı öneririm.
kısacası senin kendinin çözeceği bir olay olarak görüyorum.şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

SYN. edebali;
sınava önlisans.dan girmek istiyorsan sınav başvuru tarihinden önce yani 2010 haziranda lisans programını bitirmemiş olman gerekiyor.
bu arada lisans bitirebilecek durumda olduğun için. bu seviyeden de sınava başvuru yapabilirsin. çeşitli kurumların fiziksel güç isteyen birimleri hariç memurlukta yaş sınırlaması yoktur.
şimdiden başarılar dilerim.

Adsız dedi ki...

Merhaba Ben Özlem. 1998 İstanbul Ün. Almanca Öğretmenliği mezunuyum. Aynı yıl Marmara Ün.'sinden Sınıf Öğretmenliği sertifikası aldım. KPSS'ye girip yeterli puan alırsam Sınıf Öğretmeni olarak atanma şansım olur mu? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

uzman dedi ki...

SYN. mehmet;
sorundan da anlaşılacağı gibi mahkemelik olan bir konuda sorun yaşayacaksın. eğer şuabat ayında okulunu bitirirsen kpss'ye lisans düzeyinden girmek zorundasın. ayrıca anayasal olarak, eğitim hakkı engellenemez diye geçen bir kanunumuz da bulunuyorken. üstelik sen askerdeyken başvuru yapıp temmuzda da sınava girebilirsin. göreceksin ki muhtemel komutanların sana bu konuda yardımcı olacakardır.
fakat ben diyorum ki madem bu sınava girmek istiyorsun. ki okulun şubatta biteceği için erken sevk istesen bile sana askeri celbin gelmesi ağustos ayını bulacaktır. yapman gereken. okulunu bitir. aynı zamanda kpss için çalış. erken sevk isteyerek ağustos ayında muhtemelen kısadönem askerliğini yaparsın.
senin terhis tarihinde atamaların olacağı tarihe denkgeldiğinden. hiç boş kalmadan direkt memur kadrosuna yerleşebilirsin.
şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

SYN ayşegül;
sitemiz ortaöğretim kpss sayfamızı ziyaret etmeni öneririm.
kaynak açısından da kitapevlerinden yeterli bilgi alabilirsin. şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

SYN. ali;
bu sınava önlisans dan gireceksin. yapacak olduğun tek şey çok çalışmak profesyonelce hazırlanman gerekiyor. izleyeceğin başka bir yol yok bence.

uzman dedi ki...

SYN özlem;
gönül rahatlığıyla bu sınava girmelisin ki 2010 yılında okulunu bitirebilecek durumdasın. bu da demek oluyorki 2011 yılı aralık sonunda yapılacak olan atamalara kadar diplomanı alacağın anlamına geliyor ve bu puanla 2012 yılına kadar atamalara başvuru yapabilirsin.
şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

SYN gülsüm;
kpss de muhtemel şans durumunu hesaplayabilecek kapasitede değilim fakat şunu bilmelisin ki senin durumunda 110 ve üzeri net alan bir kişi rahatlıkla 2 yıl içerisinde atanacaktır. şimdiden başarılar dilerim.

Adsız dedi ki...

Merhaba ben Özgür..
Sayın uzman lise kpss için önereceğiniz yayınlar hangileridir benim araştırmalaırm sonucunda ulaşitığım karacan peki sizin öneriniz nedir ve sadece genel yetenek genel kültür çalışmakla olur hayır olmazsa nelere daha çalışmamız gerekir yayın ismi vererek yardımcı oursanız sevinirm..

Adsız dedi ki...

ben önlisans mezunuyum sınava 6 ay kala askere gıdecem askerde sınava girebilirmiyim

Adsız dedi ki...

mrb ben derya
öncelikle cvbınız için teşekkur ederim ben bu karşılaştırmaları nereden bulabilirim önlisandan mı lisansdan mı daha çok alındığına bakabilmek için

Adsız dedi ki...

MERHABALAR;
2006 ÖNLİSANS MEZUNUYUM VE AÇIK ÖĞRETİME DİKEY GEÇİŞ YAPTIM ŞUNDA 2 TANE DERSTEN KALDIĞIM İÇİN 4.SINIFI TEKRAR ETMEK DURUMUNDAYIM.2010DA YAPILACAK OLAN KPSS YE HANGİ BÖLÜMDEN BAŞVURU YAPMAM GEREKİYOR YADA HANGİSİ BENİM İÇİN DAHA İYİ OLUR?ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.//SOLMAZU//

Adsız dedi ki...

merhaba ben hakan...
2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği öğrencisiyim.alttan dersim olduğu için diplomamı alamadım.bu sene kpss ye girebilirmiyim?aöf 3. sınıf olarak işletme bölümüne devam etmek istiyorum sizce bu mantıklı mı yada daha iyi bir öneriniz var mı?önlisanstan kpss ye giren kişiler ilerde lisans bölümündende kpssye girebilirler mi?teşekkürler...

Adsız dedi ki...

merhaba ben tuğba...
lisen son sınıf öğrencisiyim öss ve kps sınavlarının ikisine de girmeyi düşünüyorum ne yapmaLıyım bilgilendirirseniz sevinirim...

meryem dedi ki...

merhaba ben meryem,bu sene aöf 4.sınıf maliye okuyacağım.kpssyede lisanstan girmek istiyorum,finallerde derslerin hepsini vermek istiyorum fakat büte ders bırakırsam yinede lisanstan girebilir miyim teşekkrler!

Adsız dedi ki...

merhaba ben rana..
önlisans hastane yönetimi okuyorum son sınıftayım.yalnız bu yıl okudugum programın ismi sağlık kurumları işletmeciligi olarak değiştirildi.2010 da mezun olacagımı düşünüyorum.bunun için kpssye girerken nasıl bir yol izlemeliyim.Atamalar ne şekilde gercekleşecektir.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Adsız dedi ki...

Mrb ben kemal benim aöf 4 yıllık diplomam var.Ancak 2008 kpss b ye girdim ve ortaöğretimden 89 puan aldım.Şimdi benim lisans diplomam olmasına rağmen 89 puanla ortaöğetimden bir memurluğa yerleştirilsen sonradan herhangi bir sorun çıkar mı? Teşekkürler.

pelin dedi ki...

merhaba ben pelin....2009 yılında önlisans muhasebe bitirdim...2009 kasım ayında aöf işletmeye kayıt yaptıracağım ve sınav olacağı zamanda 3.sınıf bitmiş olacak şimdi ben hangi kpss'ye kayıt yaptırmalıyım...önlisans mı orta öğretim mi kazandım dielim 2 sene sonra okul bittikten sonra bir sorun cıkmaz umarım???TEŞEKKÜRLER...

uzman dedi ki...

Merhaba Ben Özlem. 1998 İstanbul Ün. Almanca Öğretmenliği mezunuyum. Aynı yıl Marmara Ün.'sinden Sınıf Öğretmenliği sertifikası aldım. KPSS'ye girip yeterli puan alırsam Sınıf Öğretmeni olarak atanma şansım olur mu? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
SYN. özlem;
kpss' önemli olan sınavdan iyibir puan alamn olacaktır. almış olduğun sertifikanın milli eğitim bakanlığı tarafından tanınıyor olması durumunda atamalarda bu puan türünü kullanabilirsim.
başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

askerdeyken sınav için başvuruda yaparsınız. sınava da girebilirsiniz. anayasal hakkın olan eğitim hakkın engellenemez. muhtemel komutanların sana gerekli yardımı ve izinleri vereceklerdir. şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

mrb ben derya
öncelikle cvbınız için teşekkur ederim ben bu karşılaştırmaları nereden bulabilirim önlisandan mı lisansdan mı daha çok alındığına bakabilmek için
SYN. derya;
ösym'nin sitesinden faydalanarak geçmiş yıllarda yapılan tüm atamalara ulaşarak yapabilirsin.
http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF8FE9074FF19B00056ADB17BCA15FC4FC
bu adresten 2008 yılından buyana yapılan atamalara bakabilirsin.
şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

SYN. solmazu;
istediğin seviyeden sınava girebilirsin.
önlisans ya da lisans olarak fakat yukarıda da anlattığım gibi önemli olan başvuru tarihinde lisans mezunu olmaman gerekiyor. yani AÖF sınavlarıdan en azından birini bütünlemeye bırakmalısın. lisans seviyesinden gireceksen herhangi bir problem yaşayacağını sanmıyorum.
şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

SYN hakan;
sınava önlisansdan girebilirsin. burada aranan nokta ya mezun olamak ya da mezun olabilecek durumda olmaktır.
şimdiden başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

bu sınava diplomanızı yükseltmeniz durumunda da girebilirsiniz.

Koray dedi ki...

Merhaba ben meslek yüksek okulu elektrik bölümü mezunu sayılırım (15 gün staj eksiğim var). Diplomamı tahmini 2 aya kadar alacağım. Kpss ile ilgili hiç bir bilgim yok maalesef. Hangi sınava dahil olmalıyım (Lisans - Orta Ögretim, A bölümü - B bölümü ...) ?

2010 KPSS-B Önlisans Mezunları diye bir başlık var sitede başvuru tarihi ve soru miktarları orta öğretimle aynı KPSS lisans B ye girersem sorularda uyuşmazlık olur bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Birde KPSS ile alakasız ama teknisyen olarak atandığım zaman dikey geçişle mühendis olma durumum nedir okuyana karşı müsamaha gösterilebilir mi mezun olunca aynı yerde kalma gibi bir durumum olabilir mi aydınlatırsanız çok sevinirim. Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

slm.ben mert.aöf işletme 3.sınıfa geçtim.bu yıl kpssye hangi türden girmeliyim.önlisansmı yoksa lise mezunu olarakmı.şuanda önlisans yazısı alamıyorum alttan dersim var.önlisans yazısını kurumlar kabul etmediğini duydum.bu yazı hakkında bilgi verirmisiniz.teşekkürler

AHMET dedi ki...

mrb: ben ahmet önlisans mezunuyum bölümüm bahçe ziraat mezun oldum fakat tekrar öss ye girmiştim AÖF işletme kayıt oldum ama ders yeniletmedim ve okuldan kaydımı sildiler tekrardan önlisans olarak kpss ye girebilirmiyim cevap verirseniz sevinirim
şimdiden teşekkür ederim

Adsız dedi ki...

merhabalar ben merve ,
ben 2.sınıf lisans öğrencisiyim 2010 daki kpss ye bu durumda lise mezunu olarak girebiliyorum diye biliyordum. yalnız bir arkadasım 2.sınıf sonunda ön lisans mezunu olarak sınava girebilirsin dedı bu ne kadar dogru bilmıyorum bunu oğrenmek ıstıyorum simdi ben ne mezunu olarak gircem bu sınava. verecegınız bilgiler için şimdiden tesekkur ederımmm.

ebru dedi ki...

ben iki yıllık makine resim konstrüksiyon bölümü mezunuyum.kpss hakkında bilgi alabilirmiyim.

Adsız dedi ki...

slmlar ben elif89 bu sene işletme mezunu olacağım kpss lisans olarak girmek istiyorum gy -gk nın haricinde girilen alan derslerini neye göre belirliyoz işletme mezunu olduğumdan dolayı sadece işletmeye mi yoksa diğerlerinden demi sorumluyuz bunu bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

Adsız dedi ki...

Merhaba ben esin;
Önlisans lastik-lastik bölümü mzunuyum. aöf işletme 3.tada dondurdum okulumu..
bu durumda 1. sorum; önlisans olarak mı girmem gerekir sınava?
2.si bu bölümle bir kadroya yerleşebilirmiyim?

Adsız dedi ki...

ben alya 2 yıllık sdü pazarlama mezunuyum. işletme 3 sınıf öğrencisiyim(aöf)kpss ye hangi bölümden başvuru yapmam gerekiyor. ve sorular nereden gelicek? teşekkürler.

nesss dedi ki...

mrblar bu platformu yeni keşfettim ve benmde aklıma takılan bikaç sorum var beni ve benim gibi olanları aydınlatrsanız çok sevindirik oluruz:)öncelkle muhasebe önlisans mezunuyum 2008de mezun oldum aynı yıl 77 aldım kpssden...aöf den devam ettim ve 4.sınıfa geçtim 2010 a lisans mı yoksa önlisans mı girsem karar veremedim derken biraz araştrdım ve büte ders bırakmam sölendi fakat bazı ark sene uzatmaya gerek olmadığını önlisansa girmek için sadece büte ders bırakmamız gerektiğini sölediler bu gerçekten yeterlimi yani bütte dersmizi versek bi sorun çıkarmı 2011 de lisan girsek önlisans puanımız yanarmı yoksa her ikisini birden kullanabilirmiyiz????yoksa lisansa girmek için önlisans 2 yıl tercih süresini doldurmamızmı gerekr?şimdiden tşk

Şenol dedi ki...

merhaba ben şenol

2 yıl önlisans dış ticaret bölümü okudum ve dikey geçiş yaparak anadolu üniversitesine geçiş yaptım. Şimdi ise anadolu üni. işletme öğrencisiyim ve 4üncü sınıfa geçtim. 2010 kpps sınavına girmek istiyorum sınava girerken önlisans mı yoksa fakülte mezunu olarak mı başvurmam gerekiyor. Bir sorun olmaz ise bu yıl üni bitirerek fakülte mezunu olucam ama önlisans diploması ile mi başvurmalıyım yoksa anadolu üni . mezun olup 4 yıllık fakülte diplomam ile mi başvurmak zorundayım.

Bilgilendirseniz sevinirim ..

Adsız dedi ki...

Merhaba ben Sinem.İTÜ iktisadi ve idari programlar bölümü turizm ve otel işletmeciliği programı mezunuyum.Önlisans okuduğum için aöf 3. sınıftan işletme bölümüne devam ediyorum.2010 kpss ye girmek istiyorum fakat ne yapmam gerektiğini tam olarak anlamadım.Yani önlisanstan mı lisanstan mı yoksa ortaöğretimden mi sınava girmeliyim?Sonuçta lisans diploması almama 2 sene var daha.Sonra lisanstan sınava girip kazanıp bi de atamam iptal edilmesin.Durumu pek kavrayamdım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Adsız dedi ki...

murat meraba ben murat.meslek lisesi mobilya dekorasyon mezunuyum.sınava önlisanstanmı girmeliyim ilk defa gireceğim.kazanırsam hangi bölümleri tercih etmem gerekli ve bu bölümler için en az kac puan kadar almalıyım.ilginiz için teşekkürler.

uzman dedi ki...

syn koray;
sınava önlisansdan gireceksin. B grubu kadrolara dahilsin. sınavdan 110-120 net hedeflemelisin. atanman durumunda eğitimine de devam edebilirsin. özellikle kazanacak olduğun akulun bulunduğu ile tayinini çıkartıp ikinci öğretim olarak okuluna devam edersin. bu senin anayasal hakkın. eğitim hakkın engellenemez.
şimdilik yapman gereken tekşey sınava odaklanmak olmalı.

uzman dedi ki...

SYN ahmet.
kpss ye önlisans dan gireceksin.

uzman dedi ki...

SYN. merve ;
sınava lise düzeyinden girmelisin.

uzman dedi ki...

syn ebru ;
kafana takılan soru ve sorunlarının ne olduğunu bilmeliyim.
bir de kpss önlisans sayfamızı ziyaret etmeni eöeriyorum.

nesss dedi ki...

önlisans mezunuyum ve aöf 4.sınıftayım sınava önlisans girmeye karar verdim büte ders bırakmak yeterlimidir yoksa sene mi uzatmam gerekir?yani okulu büttw bitirip ama önlisansda sınava girsem sorun çıkarmı?ayrıca bu yıl önlisans seneyede lisansdan sınava girsem önlisans puanım yanarmı yoksa her ikisndende tercih yapabilirmiyim?

Adsız dedi ki...

Mrb ben kemal benim aöf 4 yıllık diplomam var.Ancak 2008 kpss b ye girdim ve ortaöğretimden 89 puan aldım.Şimdi benim lisans diplomam olmasına rağmen 89 puanla ortaöğetimden bir memurluğa yerleştirilsen sonradan herhangi bir sorun çıkar mı? Teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Slmlar ben Zİya . ben şu anda 3. sınıf biyiloji öğrencisiyim.şu anda 4. sınıftan ders alabiliyorum ama okulum sanırım 1 dönem uzucak Sorum : 2010 kpss lisansa girebilir miyim.Girebilirsem 2010 2.döneminde mezun olacağım için okul bittiği sene kullanabilir miyim?Bende memurluk istıyorum atıyorum 90 puan gibi iyi bir puan aldım bu puanımı 2. dönemde kullanabilirmiyim :? lütfen bana yardımcı olursanız çok sevineceğim.Herkez kafasına göre bişe söyluyor yardım lütfennnn ....

Adsız dedi ki...

Meraba ben gözde 2 yıllık büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunuyum bu sene mezun oldum 2010 kpss ye girerken hangi yöntemi kullanmalıyım bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

murat dedi ki...

selam sayın uzman ben murat. öncelikle sizlere bu yapmış olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür etmek isterim. sormak istediğim soruya gelecek olursak ben önlisans matbaa teknikerliği mezunuyum ve bunun haricinde bilgisayar operatörlüğü, bilgisayarlı muhasebe ve tıbbi sekreterlik dallarına ait meb onaylı sertifikalarım bulunmaktadır. bu sertifikalar ile atama tercihlerinde bi katkısı olurmu ve ne kadar faydası olur yoksa sadece kendi alanımdan mı seçmem gerekir beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim kime sorduysam bilmiorum dedi kafam çok karışık yanlış bişe yapmak istemiorum şimdiden teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

merhabalar ben tugba daha öncedeyazmıştım.ben şimdi lise son sınıf endüstri meslek kimya bölümü öğrencisiyim.aklımda öss1 öss2 yani öss ikisine de girmeyi düşünüyorum şayet öss1 i kazanıpta öss2'ye ha kazanırsam.ve tabiki kpss sınavı sanırım liseler için bu senesonmuş ve çok iyi ve son şansımız.ben şimdi kpss'yi ve öss1 i yani 2yıllıgı kazanırsambu durumdane olucak.ya da şöyle birşey kpss'yi kazanamayıpta öss1'i kazanıp iki yıL okuduktan sonra kpss'ye ne üzernden gireceğim?önlisanstan mı gireceğim?bir de ben kimya okumak istemiyorum farklı bir bölüm kamu yönetim üzerine tercih yapabilir miyim?aydınlatacağınız için şimdiden teşekkürler...kolay gelsin...

kpss hakkında merak ettiklerim dedi ki...

merhaba bu yıl ilk defa kpssye katılmayı düşünüyorum bu sınav hakkında pek bilgim yok açıkçası. Fakat merak ettiğim sorular var. süper lise mezunuyum aöf 1.ci sınıf öğrencisiyim. 2010 da yapılacak sınava kpss b ile katılırsam 4 sene sonra aöfteki bölümümden mezun olduğumda tekrar kendi alanımdan sınava katılabilir miyim? Birde kpss - b ile ne gibi mesleklere atamalar yapılıyor? Kaç bin kişiye atama yapılıyor? Sorularımı cevaplarsanız en azından kafamda biraz sınav hakkında bişeyler şekillenir. Cevaplarınızı bekliyorum..

Adsız dedi ki...

MERHABALAR BEN ASLI,AÖF İŞLETME 4. SINIFTAYIM TEK DERSTEN OKULUM UZADI 2010 HAZİRANDA MEZUN OLUYORUM.2010 KPPS'YE ÖN LİSANSMI YOKSA LİSANS OLARAKMI GİRMELİYİM?VE EN AZ KAÇ NET YAPMAM GEREKİR?2010 DA MEZUN OLAMAZSAM DURUMUM NE OLUR? KPSS A MI YOKSA KPSS B YEMİ GİRMELİYİM ? TEŞEKKÜRLER.

Adsız dedi ki...

MERHABA BEN KÜBRA,önlisans ilahiyat okuyorum tek dersim var 2010 haziran ayında sınavımı verip önlisans mezunu olarak kpss'ye girebilirmiyim.TEŞEKKÜR EDERİM.

Adsız dedi ki...

SELAM. ben mytenis ön lisans ilahiyat 2. sınıf a geçtim. bu yıl son inşallah. kpss den kaç almam gerekir. devlet memuru olmak için.bilgisayar belgem de var.ve hangi alanda memur olabilirim.

uzman dedi ki...

syn gözde;
önlisans kpss sayfamızı ziyaret etmelisiniz.
bu sınavda yapılacak teksey var profesyonelce çalışmak. düzenli bir şekilde çalışırsan başarılı olacaksındır. bölümünün avantajı da var atamalarda. bir de bilgisayar sertifikası edinmelisin.

uzman dedi ki...

syn murat ;
elinde bulunan sertifikalar sana avantaj sağlayacaktır. fakat açılacak olan kadrolar da önceden belirtilmemektedir. yapman gereken sınavı çalışmak bence. sertifilarınla sana uygun yerleri zamanı gelince tercih edersin yeter ki iyi bir puan al.

duygu dedi ki...

merhaba ben duygu aöf okul öncesi öğretmenliğini okuyorum 2. sınıfa yeni geçtim 1. sınıftan sorumsuz geçtim.ben bu durumda kpss sınavına girebilirmiyim?girebiliyorsam sınava hangi yayıneviyle hazırlanmamı önerirsiniz? ve sınav başvuru tarihlerini öğrenebilirmiyim?
şimdiden çok teşekürler.

Adsız dedi ki...

merhaba ben fatoş çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Açıköğretim fakültesi okulöncesi öğretmenliği (4 yıllık) bölümünü bitirdim. bir anaokulunda müdür veya müdür yardımcısı olarak görev almak istiyorum. bunun için Kpss A yımı tercih etmeliyim?

Adsız dedi ki...

merhabalar ben ayşegül 2010 kpssye gireceğim ama lisanstan mı girsem önlisanstan mı karar veremedim çünkü ben önlisans büro yönetimi sekreterlik mezunuyum şu anda aöf işletme 4. sınıf öğrencisiyim bir kaç kişyle görüştüm lisanstan gir diyolar ama hadi mezun olamazsam diyorum bu sefer 1 yıl daha beklemek zorunda kalacağım sizce ne yapmalıyım..;??? aklım karıştı iyice... :( ilk defa giriyorum kpss ye )

Adsız dedi ki...

merhaba ben ali acık öğreti turizm işletmeciliğ mezunuym 2yıllık. kpss ne yapmalıyım ve turz dişinda bir iş istiyorum ne yapmam gerekiyor teşekurlerr...

Adsız dedi ki...

Merhaba ben selin;
Ben işletme 2. sınıf öğrencisiyim ve KPSS'ye girmeyi düşünüyorum.Bunun için ne yapmalıyım henüz üniversite diplomasını almadım lisedenmi tercih yapmalıyım. Tam olarak ne yapıcağımıda bilmiyorum kayıtlar ne zaman ve neler yapmam gerekiyor bilmiyorum.Kulaktan dolma bilgilerle bu sınava girmek istemiyorum. Bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Serguzestefe dedi ki...

Merhaba Selin,
Sanırım 4 yıllık işletme okuyorsun. Bu durumda eğer 2. sınıfın derslerini 2010 Haziran ayında tam olarak hiç birinden kalmadan geçersen KPSS'ye önlisans olarak girebilirsin. Burada tercih senin.
Eğer ders geçme konusunda emin değilsen ortaöğretimden sınava girmen gerek.
2010 Önlisans KPSS Başvuru ve Sınav Tarihi
2010 Ortaöğretim KPSS Başvuru ve Sınav Tarihi

Adsız dedi ki...

Çok teşekkür ederim. Evet 4 yıllık işletme okuyorum. Benim bölümümde önlisans oluyormuki? Yani önlisans diploması mı alıcam ben? Aklım karıştı. Ayrıca aradaki fark ne yani ortaöğretimden girsem ne değişir yada önlisanstan?

Serguzestefe dedi ki...

Merhaba Selin,
Şimdi 4 yıllık lisans bölümünde okuyan her öğrenci okulunda 2 yılındaki tüm dersleri verdiği durumda aynı zamanda önlisans öğrencisi olarak sayılır. KPSS'deki uzmanlar seni bu durumda önlisans öğrencisi gibi görüyorlar ve sen sınava bu şekile girebilme hakkı kazanmış oluyorsun ve yine lisansını tamamlamak üzere okuluna devam ediyorsun. Önlisanstan ya da ortaöğretimden KPSS'ye girip kazanırsan hem okuyup hem de çalışabiliyorsun.

Önlisanstan girersen 500 bin civarında aday ile yarışacaksın. Ortaöğretimden girersen 1.5 milyona yakın aday ile yarışacaksın. Arasındaki en büyük fark bu. Kolay gelsin..

Adsız dedi ki...

merhaba yine ben selin;
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim..Ama bir kaç sorum daha var :))
Önlisans için harici bir diploma gerekmiyor yani. önlisans daha avantajlı gözüküyor peki dersleri geçememe gibi kötü bir ihtimal var bunun için hem ortaöğretimden hemde önlisanstan başvuru yapılabilirmi? :) ayrıca başvuru koşulları neler(ücret,sınavdaki sorular aynımı? v.s..) vee 2tercih içinde aynı koşullarmı geçerli?

Serguzestefe dedi ki...

Merhaba Selin,
Önlisans ya da harici bir diploma gerekmiyor. Çünkü otomatikman önlisanslı sayılıyorsun. Dersleri verememe gibi bir durum varsa ortaöğretimden girmelisin. Aynı anda iki gruptan giremiyorsun. Başvurular hakkında bilgi almak için buradaki yazıdan ortaöğretim grubunu seçebilirsin.
Sınav ücretleri henüz belirlenmedi.

Adsız dedi ki...

merhabalar ismim neslihan.
biliyorum uzun ama kafam karıştı . yardımcı olmanızı çok istiyorum .
aöf 4 yıllık işletme okuyordum.1.ve 2.sınıfı bütünlemeye kalmadan yüksek notlarla geçtim. ancak kpssb önlisansa girmeyi çok istediğim için bugün aöf bürosuna gidip önlisans diploması için başvuruda bulundum.ve çok mutluydum taki şimdi sitenize girip " Eylül ayında girmiş olduğunuz memurluk sınavında başarılı olursanız ve bir de atamanız gerçekleşirse bakanlık tarafından daha sonra sizin hakkınızda yapılacak araştırma sonucu şu karar tarafınıza iletilecektir: "MEMURLUK ATAMANIZ İPTAL EDİLMİŞTİR." yazısını okuyana kadar :( ya kafam çok feci karıştı . bana yardım edin lütfen . :( yanlış mı yaptım acaba . oysaki kpssb için kitap bile aldım . amacım aöf lisans tamamlamamı yaptırıp aynı zamanda 3. sınıfıda kamu yönetimi okumaktı gerçi halen amacım o artık bişey yapamam. lisans tamamlama başvurumu kasımda yapacağım ve kamu yönetimi olarak . nisanda vize mayısta finale gireceğim eylüldede kpss ye ama şansım yokmu yani ? :(
kpssbönlisanstan çok iyi puan alıp atansamda geçersiz mi olacak lütfen en kısa zamanda yanıtlayın ve beni aydınlatın . cevabınızı bekleyeceğim. umarım kendimi anlatabildim .
neslihan polat .... :(

Adsız dedi ki...

slm ben özlem
önlisansı bitirip lisansa tamamladım hazirandaki sınava iktisat mezunu olarak gircem.Çevremdekiler neden lisansa tamamladınkı önlisansın yerleşme şansı daha fazla hem sorularında daha zor olacak falan dıyorlar bu gerçekten böylemi lisansın hiçbir avantajı yokmu?şimdiden sağolun.

Adsız dedi ki...

Selamun Alykum
Ben Celal
Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı Bölümü mezunuyum Yanısıra MYO İnşaat Bölümü Öğrencisiyim ve son 1 dersim kaldı ama bu sene 5. senem aftan yararlanarak okulu bitirme imkanım var. Siz bana Kpss'ye Orta Öğretim'den girmeyii önerirsiniz yoksa Okulu bitirip Ön Lisanstan mı girmeyi önerirsiniz.? Bide benim askerlikten tecilim yok. Olurda Kpss'den atamam olursa askerlikten tecilim olmadığı için bi sorun yaşarmıyım? Şimdiden cevabınız için Allah Razı Olsun...

Adsız dedi ki...

Merhaba ben Sıla ben 2008 önlisans sınavına girdim ve 85.8 puan aldım yalnız bölümümden alım olmadıgı için 3001 den tercih etmek durumunda kaldım ve bir yere yerleşemedim aynı zamanda şu an işletme 4.sınıftayım mayısta bir atama var ve ben işimi şansa bırakmak istemiyorum 2010 lisans sınavına gircem, yalnız işletme alan derslerını yapmasam, sadece genel kültür ve genel yetenek sorularını yapsam düz bir memurluga yerleşebilirmiyim ve yerleşebilmem için kaç puan almalıyım? şimdiden teşekkür ederim

Mustafa G. dedi ki...

Mustafa G

İyi günler
ben şuadna ikinci üniversitem olan PAU İşletme okumaktayım. Ama daha öncesinde 2 yıllık Tekstil teknikerliği okudum ve 2010 yılı için kpss ye önlisanstan gireceğim. Çünkü işletme bölümü eylül ayında bitecek. şayet sınavdan sonra bir ihtimal atanırsam, atandıktan sonra lisans diplomamla yükselme imkanım olur mu?
teşekkürler

Adsız dedi ki...

merhaba ben derya
4 senelik lisans bolumu mezunuyum ve simdi de 2 senelik onlisans bolumunde okuyorum. kpss onlisans sinavina girebilme hakkim var mi..

Adsız dedi ki...

merhaba ben zuhal 2010 kpss ortaöğretim ve ve kpss B ortaöğretim arasındaki fark nedir daha önce 2008 de sınava girmiştim hangisini tercih etmeliyim bilgi verirseniz sevinirim

Adsız dedi ki...

ben 4 yıllık işletme bölümü mezunuyum önlisanstan sinava girebilmek icin tarim önlisans bölümünü insallah bu haziranda biterecem.bana farklı bölümlerden olursa iki sinavada girebilcegim söylenmisti simdi giremeyecegimi sölüyorlar mantigim almiyor mesela önlisans mezunu bi hemsire sonrada aöfden işletme bölümünü okuyarak 4 yıllıga tamamliyor bu kişinin hemşirelik vasfi elinden mi aliniyor.anayasamizda verilen haklar geri alinmaz diye bi maddesi yokmu bu kişinin istedigi işi yapmasi engelleniyor 4 yıllk okul bitirmek bölece ödüllendiriliyomu yoksa cezalandiriliyormu bilemedim yardımcı olursaniz sevinirim hepinize simdiden kolay gelsin

SEMA dedi ki...

merhaba ben önlisans mezunuyum. bu sene açıköğretimde 4. sınıf iktisat öğrencisiyim. 3 dersim var. sınava lisans olarak girmek istiyorum, ama haziranda bu 3 dersi veremezsem ve bütünlemeye kalırsam kpss sınavım iptal olur mu.

Adsız dedi ki...

ya ben birşeyi merak ediyorum herkez farklı şeyler söylüyo ben maliye mezunuyum ve lisans kpss ye başvurmayı düşünüyorum ama her yıl yapılan kpssnin sadece öğretmen alımı için olduğunu diğer bölüm mezunlarına 2 yılda bir yapıldığına dair söylentiler var beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim ben kağan

buket dedi ki...

merhaba ben önlisans programı mezunuym fakat stajım nedeniyle mezun görünmüyorum su anda staj yapıyorum okul eyül yada ekim gibi bitecek bu yüzden kpss ortaögretim olarak başvurdum.diger tüm derslerimi verdim tek sorun stajım.Dogru bi tercih yapmış mıyım atamamın iptal edilmesi söz konusumu teskkürler

buket dedi ki...

merhaba ben buket önlisans banka ve sigorta programını bitirdim.tüm dersleri verdim fakat stajım kaldı
suanda staj yapıyorum eylül ekim gbi mezun olcam sanırım stajı yapmadıgım için mezun görünmüyorum bu yüzden kpss ortaögretim ezunu olarak basvurdum dogru basvuru yapmısmıyım sizce atamam iptal edilirmi lüfen yardımcı olun

Adsız dedi ki...

merhaba ben ömer şu anda işletme 4. sınıf öğrencisiyim.2010 kpss ye önlisans mezunu olarak gireceğim.Eğer atanamazsam 2011 de de kpss ye lisans mezunu olarak gireceğim 2011 de sadece A gurubu kadrolar olduğu için 2010 önlisans puanımlada 2011 de tercih yapabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Adsız dedi ki...

2003TE AÇIKÖĞRETİM KAMU BİTİRDİM. DAHA SONRA 2010 DA İLAHİYAT ÖN LİSAS BİTİRDİM KPSS'YE NE OLARAK GİRMELİYİM?

Adsız dedi ki...

MERHABA BEN AHMET 4 yıllık fakülte bitiren bir kişi daha sonra 2yıllık bir üniversite bitirse bu kişi kpss'ye ön lisans mezunu olarak girebilirmi?

defne dedi ki...

merhaba ben defne hocam 4yıllık güzel sanatlar el sanatları mezunuyum suan ise aöf türkdili edebiyatı 1.sınıfta okuyorum şimdi hangisiyle gireceğim sınava?birde edeyattan daha çok kadro oldugu için kpss lisansa aöf edebyat kodlayarak girbilirmiyim sonuçta 1.sınıfım ama bu mümkünmü?

ahmet arslan dedi ki...

merhaba arkadaşlar bn bu sene yüksek okul mezunu oluyorum 25 haziranda olan tek ders sınavıyla mezun olacağım ve kpss sınavına lise olarak girmek istiyorum sınav başvurusu 18 haziranda oluyor yani lise olarak girebilirmiyim sınava eğer girebiliyorsam girdikten sonra sınava lise mezunu olarak atanabilirmiyim.cvplar için şimdiden tşkler.

merve su dedi ki...

merhaba ben myo da okuyorum fakat istemediğim bölüm olduğu için okulu bırakıcam bu kesin. arkadaşlarım önlisans olarak gir sınava diyorlar ama sonra okulu bırakmamın etkisi olur diye lise kpss sini düşünüyorum. kafam karışık düzgün ifade ettim mi bilmiyorum sizce ne yapmalıyım ?

Adsız dedi ki...

lisans son sınıfa4. geçtim ortaöğretim kpssye girmemde herhangi bir sıkıntı olup olmadığını soracaktım

Adsız dedi ki...

Merhabalar.

Ben işletme yönetimi ve Dış ticaret mezunuyum. Ön lisanstan kpss sınavına girdim mezun olduğum bölümü başvuru yaparken işletme yönetimi olarak seçtim. Şimdi tercih yapıcam sadece işletme yönetimi alanlarınamı başvurabilirim yoksa Dış ticaret diplomamı da kullanabilir miyim ?

sercan acar dedi ki...

ruzgar 2012 kpss önlisas'a girdim 85 puan aldım maliye den,4.sınıf maliye de okuyorum önlisasn diplomam olmayarak sınava girdim diploma alınabiliniyormuş 2 yıllık geçici mezuniyet belgesi. ilk tercihte atanamadım sınırda kaldım 2013 haziranda ki atamalarda da lisas mezunu olacam ama önlisas tan atamya başvurabilirmiyim

ilyas dedi ki...

mrb ben ilyas
selçuk ünivrsitesi yerel yönetimleri bitirdim ve dikey gecişle aöf 3. ten kamu yönetimine başladım şuan 3.sınıfım bu sene lisanssa girebilme hakkım var mı?

Adsız dedi ki...

MRH BEN MUHAMMET

ÜNİVERSİTE 3. SINIFTA -2010-İKEN ORTA ÖĞRETİM KPSS YE GİRDİM. 2011 HAZİRAN AYINDA MEZUN OLDUM. 2012 MART** AYINDA ORTAÖĞRETİM PUANIM İLE ATAMAM GERÇEKLEŞTİ. SİZCE BİR SIKINTI OLUR MU? SORUN ÇIKAR MI? KOLAY GELSİN

uzman dedi ki...

2013 yılında yapılacak olan sınava girmeniz teknik olarak size bir avantaj saglamaz sinava girmeniz de zarar vermez. Sınava girin 2014 yılı için kendinizi sinamis olursunuz

uzman dedi ki...

Sayın sercan almis oldugun puan ile atanma ihtimalin yuksek. Okudugun açık ogretim olmasi durumunda kolay orgun ogretim ise okuluna danisman gerekecektir

Adsız dedi ki...

lisanstan mezun olmadan yanı okurken kpsslısansa gırdım ardından o lısans programını bıraktım yanı mezun olmadım. bundan dolayı onlısans kpssye girebilirmiyim????

uzman dedi ki...

Lisan diplomanız olmadığı için 2014 Kpss ye mevcut öğrenim diplomanız ile sınav başvurusu yapacaksınız. Yalnız bunun için sınav başvuru döneminde önlisans diplomanız ile ösym bürosuna giderek başvuru yapabilirsiniz.

Adsız dedi ki...

uzman dedi ki...

Sayın fatma ; lisans mezunu iken önlisans diplomasi alabilmek icin tektar okumayı ve bu diplomayla sınava girmek istiyotsunuz, mevcut öğreniminiz olan lisans diplomaniz ile sınava girebilirsiniz. Eger iki lisans diplomaniz mevcut olsaydı basvuru tarihinde bu diplomalardan birini seçme şansınız olacaktı

Hasan BİTER dedi ki...

Merhaba ismim hasan.Üniversite ön lisanstan bu yıl mezun oldum.Aöf kayıtları da başladı.Aöf den dikey geçişle işletme okursam 2015 haziran da mezun olabiliyorum.Ancak 2014 kpss ye girmek istiyorum.Hangi düzeyden girmem gerekli ve ya nasıl daha mantıklı olur. ? Teşekkürler...

özge dedi ki...

Merhaba ben özge radyo televizyon sınama 3. sınıf ogrencısıyım. radyo ve televızyon yayıncılıgı ön lisanstan dgs ile yıne aynı bolumume gectım. önlisantan daha önce kpssye girdim çalişmadan 72 puan aldım ama yerlesemedım. sizce bu yıl şansımı lisantan mı önlisantan yana mı kullanmalıyım.. ayrıca bizim bölümden alan tek bır yer goremedim duz memurluk tercıhı yapmak adına en ıyı sonucu nasıl alabılır. Cevabınız için şimdiden tesekkurler

uzman dedi ki...

Sayın HASAN; 2014 kpss ye önlisans dan girmelisiniz lisans bölümünden mezun olana kadar geçen sürede ve sonrası 2016 yılına kadar bu puanı kullanabilirsiniz. Başarılar dilerim.

uzman dedi ki...

Sayın özge; öğrenim gördüğünüz bölümler sebebiyle herhangi bir memurluk kadrosuna başvurabilirsiniz. Açıktan atamalarda bölümlerinizden kadro bulabilirsiniz. Elinizde mevcut diploma varken önlisans kpss ye girmek daha mantıklı olacaktır. Bilgisayar sertifikası sahibi olmanız atamalarda şansınızı artıracaktır. Başarılar dilerim.

Adsız dedi ki...

Merhaba ben caner..benim matematik bolumu lisans diplomam var fakat 2015te 4yillik isletme diplomamda olucak.2014teki kpssye girdigimde 4.atamada islemeden tercih yapabilirmiyim..tesekkurler

uzman dedi ki...

Sayın Caner; kpss de istediğiniz bölümü seçebilmeniz için başvuru esnasında işletme bölümü bitirmiş yada bitirebilecek durumda olmanız gerekmektedir. Burada dikkatli olun. Fakat mevcut bölümünüzden sınava girip 4001 herhangi bir bölümden tercih yapabilirsiniz. İyi bir puan almanız gerekiyor tabikide. Başarılar dilerim.

Burcu Yılmaz dedi ki...

Merhaba ben Burcu.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Önlisans mezunuyum.Aöf İktisat lisans 4. sınıftayım. 2014 kpssye ÖNLİSANS düzeyinden giricem ve puanım 2016 ya kadar geçerli olacak ama bu iki sene içerisinde lisanstan mezun olursam önlisans tercih hakkım yanar mı? 2015 lisans A grubu sınavına girersem yine önlisans puanım yanar mı? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

uzman dedi ki...

Sayın burcu; aöf 4.sınıf final tarihi bildiğim kadarıyla 6-7 haziran burada tüm dersleri vererek lisans diploması almaya hak kazanırsan kpss önlisans başvuru Tarihleri 30 haziran 16 temmuz olduğu için iyi bir başarı sağlamış olsan bile önlisans tan atanma imkanın ortadan kalkar. Buna dikkat etmen gerekiyor.

onder dedi ki...

meraba önder ben. Geçen yıl son sınıf lisans öğrencisiydim. Ayrıca önlisansdan mezunum.2014 kpss ye önlisans olarak girebilmek için geçen yıl tek dersten kalarak dönem uzattım. Fakat bu bi işime yaramadı gibi. Kaydımı yeniledim fakat 2014 kpss ye önlisans olarak girmem gerekiyr. bunun için bu dönem(bahar) tekrar tek dersten kalmama gerek var mı, mezun olursam sorun yaşar mıyım. Kısacası şu an lisans son sınıf öğrencisiyim, önlisans olarak girebilmem için izlemem gereken yollar neler?

uzman dedi ki...

Sayın önder; bu gibi durumlarda mağdur olan onlarca aday var. Aöf de bütünleme kalktığı için final sınavları haziran ayında yapılmakta ve kpss önlisans başvuruları da 30 haziran 16 temmuz tarihleri arasında dır. Öncelikle önlisans mezunu olduğun bölüm çok önemli burada senin avantajın olacak bir bölüm ise önlisanstan girmelisin. Ama aöf yi de tekrar gelecek yıla bırakman gerekecek. Ama önlisans bölümün atamalarda avantaj sağlayacak bir bölüm değil ise lisans kpss ye girmek daha avantajlı olacaktır. Başarılar dilerim.

Yorum Gönder

Yorum yazmadan önce:
-Size hitap edebilmeleri için isim ya da rumuz belirtiniz.
-Kişisel sorularınızda okumakta olduğunuz ya da bitirdiğiniz okul/bölüm bilgilerini belirtiniz.
-Kişisel sorularınıza verilecek yanıtlar gecikebilir.
-Lütfen açık bir dille küçük harfle yazınız ve KPSS'yle ilgili yorum bırakınız.
-Yukarıdaki şartlara uygun olan yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 
KPSS Destek Platformu'nun Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2012